Αυτό το άρθρο έχει ως σκοπό να παρουσιάσει τα βήματα που απαιτούνται για την μεταφορά ενός ιστολογίου που συντηρείται σε κάποιο σύστημα ιστολογίων, στην εκπαιδευτική κοινότητα του ΠΣΔ (blogs.sch.gr) Η  μεταφορά του ιστολογίου είναι δυνατή από τα ακόλουθα συστήματα:

Blogger Εισαγωγή κατηγοριών, άρθρων, εικόνων και σχολίων και στην συνέχεια αντιστοίχιση μελών από ιστολόγιο Blogger.
LiveJournal Εισαγωγή άρθρων από LiveJournal μέσω του API του LJ
Movable Type and TypePad Εισαγωγή άρθρων και σχολίων από ιστολόγιο Movable Type ή TypePad
WordPress Εισάγετε άρθρα, σχόλια, προσαρμοσμένα πεδία, σελίδες και κατηγορίες από αρχείο εξαγωγής WordPress

Η διαδικασία μεταφοράς ιστολογίου έχει κάποιες μικροδιαφορές ανάλογα με τον πάροχο στον οποίο φιλοξενείται. Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσετε συνοψίζονται στα ακόλουθα σημεία:

1. Αρχικά από τη διαχείριση του προς μεταφορά ιστολογίου στον εξωτερικό πάροχο θα πρέπει να κάνετε εξαγωγή.  Στην εξαγωγή θα επιλέξετε το αρχείο που θα δημιουργηθεί, να αποθηκευτεί στον υπολογιστή σας.
  2. Μεταβείτε στο blogs.sch.gr και συνδεθείτε με τα στοιχεία λογαριασμού που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
  3. Από τον Πίνακα Ελέγχου του ιστολογίου σας στο blogs.sch.gr επιλέξτε Εργαλεία και στη συνέχεια Εισαγωγή. Η επιλογή θα σας οδηγήσει σε μια οθόνη όπως στην εικόνα που ακολουθεί.

Πίνακας Ελέγχου: Εργαλεία->Εισαγωγή

4. Από τη λίστα με τα συστήματα ιστολογίων επιλέξετε αυτό που φιλοξενούσε το προς μεταφορά ιστολόγιο σας.

5. Επιλέξτε το αρχείο που αποθηκεύσατε στο 1ο βήμα και πατήστε το κουμπί «Μεταφόρτωση αρχείου και εισαγωγή».

Μεταφορά ιστολογίου από το WordPress στο blogs.sch.gr

6. Περιμένετε να ολοκληρωθεί η διαδικασία (διαρκεί κάποια λεπτά)  και απαντήστε καταφατικά στην επιβεβαίωση  που θα σας ζητηθεί.

7. Μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς του ιστολογίου στο ΠΣΔ, θα πρέπει να γίνουν και οι ακόλουθες εργασίες:

• Να μεταφέρετε τις εικόνες  και αρχεία που επιθυμείτε.
    • Να επιλέξετε το θέμα εμφάνισης που επιθυμείτε από το πλήθος των διαθέσιμων θεμάτων.
    • Να ενεργοποιήσετε τα πρόσθετα (widgets) που θέλετε.

Για περισσότερες πληροφορίες και βοήθεια σχετικά με τη διαχείριση του ιστολογίου σας στο blogs.sch.gr δείτε αναλυτικά στο εγχειρίδιο χρήσης των ιστολογίων.