Η υπηρεσία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου υλοποιεί μια διαδικασία ανταλλαγής μάθησης μεταξύ εκπαιδευτή - εκπαιδευομένων, η οποία πραγματοποιείται ανεξάρτητα του χρόνου και του τόπου.

Η υπηρεσία βασίζεται στο λογισμικό ανοικτού κώδικα Moodle, το οποίο είναι ένα πακέτο λογισμικού για την παραγωγή διαδικτυακών μαθημάτων. Οι χρήστες για να εισέλθουν στο Moodle, χρησιμοποιούν το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης που διαθέτουν στο ΠΣΔ.

Οι χρήστες του ΠΣΔ μπορούν να δημιουργήσουν ένα μάθημα στο Moodle, κατόπιν υποβολής αίτησης για απόδοση δικαιωμάτων εκπαιδευτή. Αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο δημιουργίας μαθήματος στο Moodle υπάρχουν στο εγχειρίδιο "Νέος Οδηγός Χρήσης για τον Εκπαιδευτή" που υπάρχει στo "Κύριο μενού" του Moodle.

Ενότητες μαθημάτων

Μαθήματα εξοικείωσης με την Πλατφόρμα

Μαθήματα γενικού περιεχομένου

Πληροφορική