Επιμορφωτικό Υλικό Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής

[Α.10-11] Διεπαφή εφαρμογής παγκόσμιου ιστού Πληροφορίες
[Α.12-13] Εξυπηρέτηση εφαρμογών παγκόσμιου ιστού Πληροφορίες

Β Μέρος: Διδακτική

Διαχρονικός ορισμός της διδασκαλίας και της μάθησης.

Μέθοδοι διδασκαλίας (δασκαλοκεντρική, μαθητοκεντρική, γνωσιοκεντρική, ομαδοκεντρική).

Παράγοντες που επηρεάζουν τη μάθηση (γνωστικοί-ψυχολογικοί, κίνητρα).Θεωρίες Μάθησης. Διδακτικά μοντέλα (Υποθέσεις και αξιολόγηση μεταφορικού, ανακαλυπτικού, εποικοδομιστικού μοντέλου)

Η μορφή ενός σχεδίου μαθήματος (σκοπός, διδακτικοί στόχοι, προσδοκώμενα αποτελέσματα, αξιολόγηση ενότητας, κλπ).
Διατύπωση παιδαγωγικών στόχων.
Εκπαιδευτικές μέθοδοι και τεχνικές.
Ενημέρωση για το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών πληροφορικής για το Γυμνάσιο. Αναζήτηση εποπτικού και πληροφοριακού υλικού.
Παρουσίαση, σχολιασμός και προσαρμογή δραστηριοτήτων για την πληροφορική στο Γυμνάσιο αξιοποιώντας λογισμικό γενικής χρήσης και το διαδίκτυο.
Ενημέρωση για το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών πληροφορικής στο ΕΝΙΑΙΟ Λύκειο. Αναζήτηση εποπτικού και πληροφοριακού υλικού.
Παρουσίαση, σχολιασμός και προσαρμογή δραστηριοτήτων για την πληροφορική στο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ.
Ενημέρωση για το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών πληροφορικής στη ΤΕ. Αναζήτηση εποπτικού και πληροφοριακού υλικού. Παρουσίαση, σχολιασμός και προσαρμογή δραστηριοτήτων για την πληροφορική στη ΤΕ.
Προτάσεις και παραδείγματα παιδαγωγικής Αξιοποίησης.

Ατομική και ομαδική αξιολόγηση. Σχεδίαση γραπτών τεστ αξιολόγησης μαθητών.
Εργαλεία αξιολόγησης.
Εικονικές διδασκαλίες και σχολιασμός των μαθημάτων που έχουν σχεδιαστεί σε προηγούμενη επιμορφωτική συνάντησ
η.

Γ Μέρος: Εκπαιδευτικό Λογισμικό