Διοργάνωση επιμορφωτικής ημερίδας με θέμα «Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης

Το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς, στα πλαίσια των γενικότερων δράσεων και υποχρεώσεών του, αλλά και ενόψει του Νέου Ψηφιακού Σχολείου, θα υλοποιήσει, την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013 και ώρες 18:00 – 20:30, στο αμφιθεάτρου του Διοικητηρίου της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς (ισόγειο), επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης», για τους Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς και θα είναι ανοικτή στο κοινό.

Η θεματολογία της επιμορφωτικής ημερίδας περιλαμβάνει τα παρακάτω:

•  Χρήση και διαφορές Σύγχρονης & Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης
  •  Εργαλεία Σύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: BigBlueButton, TeamViewer Meeting, Elluminate
  •  Εργαλεία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: Moodle, E-class (Ηλεκτρονική Τάξη), Ε-portfolios (Mahara)
  •  Yπηρεσίες Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (E-learning)
  •  Εγκατάσταση του Moodle στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
  •  Διαχείριση της Πλατφόρμας Moodle

Εισηγητές:
Σάκης Ευαγγέλου (Υπ. ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Καστοριάς)
Θόδωρος Θεμελής (Υπ. Τεχν. ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Καστοριάς)

Τελευταία Ενημέρωση (Τρίτη, 05 Φεβρουάριος 2013 12:28)