Η Πληροφορική στην Εποχή του Νέου Σχολείου

Η Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, το ΠΑΚΕ Κεντρικής Μακεδονίας και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας Β. Εφόπουλος, Ι. Κοτίνη, Ζ. Μανουσαρίδης και Σ. Τζελέπη σας προσκαλούν στην επιμορφωτική ημερίδα με θέμα "Η Πληροφορική στην Εποχή του Νέου Σχολείου", που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 27 Μαρτίου 2012 στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ώρα 13.00 - 17.00.

Θέματα Ημερίδας

• Εισαγωγή στον προγραμματισμό με το Kodu
  • Ο Εννοιολογικός Χάρτης στην Εκπαιδευτική Διαδικασία του μαθήματος της Πληροφορικής Γυμνασίου: Εφαρμογή στη διδασκαλία της θεματικής ενότητας "Δίκτυα Η/Υ"
  • Διδακτική προσέγγιση των λογικών εκφράσεων και της Δομής επιλογής στο μάθημα Α.Ε.Π.Π
  • "Γνωρίζουμε τη δύναμη, τη λεπτότητα και την ευελιξία της αναδρομής με εργαλείο τον χελωνόκοσμο"
  • "Η δομή επανάληψης υπό συνθήκη στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch"
  • Δομημένος Προγραμματισμός με το Ρομπότ Karel στη Δομή Επιλογής
  • «Digital Natives ..are changed»:Το LAMS στην εποχή του Νέου Σχολείου
  • "Προγραμματισμός παιχνιδιού στο Scratch"
  • Η Πληροφορική στα Projects ή τα Projects στη Πληροφορική
  • «Δυαδικό σύστημα» με αξιοποίηση του λογισμικού ΔΕΛΥΣ
  • «Παίζοντας με τον Έλμερ !»:  Ένα διδακτικό σενάριο με την αξιοποίηση του διαδραστικού πίνακα για την προσχολική και πρωτοσχολική ηλικία
  • Το Υλικό του Υπολογιστή
  • Ανάλυση -Σχεδίαση της αλγοριθμικής Λύσης του Προβλήματος με το περιβάλλον Scratch
  • Μαθαίνω προγραμματισμό με το Game Maker, δημιουργώντας ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι.

Περισσότερες Πληροφορίες:http://users.uom.gr/~pake1920/