Πρωτοβουλία Ανάπτυξης Δικτυακών Τόπων Σχολικών Μονάδων Π.Ε. Νομού Καστοριάς

Το Γραφείο Σχολικών  Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καστοριάς, μετά από πρωτοβουλία του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Καστοριάς και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς και το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών Καστοριάς, στα πλαίσια των γενικότερων δράσεων του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ., σας γνωρίζει ότι υπάρχει η δυνατότητα να αναπτύξει κάθε σχολική μονάδα τη δική της διαδικτυακή ιστοσελίδα στο χώρο που παρέχεται από το Σχολικό Δίκτυο, με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών  του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.

Η συμμετοχή είναι εντελώς προαιρετική, αλλά θεωρούμε ότι αποτελεί ευκαιρία για κάθε σχολείο/νηπιαγωγείο. Πιστεύουμε ότι είναι κατανοητό από όλους ότι η ύπαρξη ιστοσελίδας κάθε σχολικής μονάδας

(α) Συμβάλει στην πιο αποτελεσματική επικοινωνία με τα μέλη της Σχολικής Κοινότητας (γονείς, φορείς, μαθητές και, φυσικά, εκπαιδευτικούς).

(β) Είναι δείκτης ποιότητας για κάθε σχολική μονάδα.

(γ) Μπορεί να αποτελέσει την πλατφόρμα για την ανάπτυξη διαδραστικών εφαρμογών τύπου web 2.0, οι οποίες αυξάνουν σημαντικά τις εκπαιδευτικές δυνατότητες εκπαιδευτικών και μαθητών.

(δ) Αποτελεί ευκαιρία για επιμόρφωση και αυτοεπιμόρφωση των εκπαιδευτικών.

Για το σκοπό αυτό, όσα σχολεία και νηπιαγωγεία το επιθυμούν, παρακαλούνται  όπως:

α. Λάβουν απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων η οποία να συμφωνεί με τη δημιουργία ιστοσελίδας του σχολείου.

β. Ορίσουν ένα εκπαιδευτικό (κατά προτίμηση με σχετική εξοικείωση στις ΤΠΕ), ο οποίος θα αναλάβει την υποχρέωση (αφού επιμορφωθεί) να συντηρεί την ιστοσελίδα του σχολείου/νηπιαγωγείου. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να είναι εκπαιδευτικός πληροφορικής, ούτε υπάρχουν ιδιαίτερες προϋποθέσεις πέρα από αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω.

γ. Τα ενδιαφερόμενα σχολεία/νηπιαγωγεία πρέπει να το δηλώσουν στη Γραμματεία του Γραφείου Συμβούλων .

δ. Ο/Η εκπαιδευτικός που θα οριστεί θα πρέπει να επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Καστοριάς κ. Ευαγγέλου Σάκη (τηλ. 2467055205) μέχρι και την Πέμπτη 13-10-2011 προκειμένου να του δοθούν οδηγίες.

ε. Εντός της εβδομάδας από 17-21 Οκτωβρίου 2011 θα πραγματοποιηθεί  επιμορφωτικό σεμινάριο εργαστηριακού τύπου στο οποίο θα συμμετάσχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν δηλωθεί. Για την ακριβή ημερομηνία θα ενημερωθείτε εγκαίρως.

Παρακαλούμε να λάβουν γνώση ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου/νηπιαγωγείου σας.

Οι Σχολικοί  Σύμβουλοι

Κωνσταντία Βαϊρινού                       Αλίκη Καζταρίδου                Χρήστος Παστελάς