Σύσταση και συγκρότηση Ομάδας Εργασίας Κεντρικού σημείου παροχής απομακρυσμένης πληροφόρησης και υποστήριξης προς τις ενδιαφερόμενες Σχολικές Μονάδες (Help Desk)

Στο πλαίσιο της Πράξης «Παροχή υπηρεσιών επιχειρησιακού συντονισμού, αξιολόγησης και οργάνωσης της κατηγορίας πράξης "Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μια ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία"» των Αξόνων Προτεραιότητας 1, 2 και 3 «Αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης και προώθηση της κοινωνικής ενσωμάτωσης στις 8 περιφέρειες Σύγκλισης», «Αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης και προώθηση της κοινωνικής ενσωμάτωσης στις 3 περιφέρειες Σταδιακής Εξόδου» & «Αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης και προώθηση της κοινωνικής ενσωμάτωσης στις 2 περιφέρειες Σταδιακής Εισόδου»), του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση».

Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

1. Τη σύσταση και συγκρότηση Ομάδας Εργασίας Κεντρικού Σημείου παροχής απομακρυσμένης πληροφόρησης και υποστήριξης προς τις ενδιαφερόμενες Σχολικές Μονάδες (Ομάδα Help Desk) για την Πράξη «Παροχή υπηρεσιών επιχειρησιακού συντονισμού, αξιολόγησης και οργάνωσης της κατηγορίας πράξης "Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μια ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία"» των Αξόνων Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με έργο την τεχνική υποστήριξη των σχολικών επιτροπών /σχολικών μονάδων που θα λάβουν μέρος στο πιλοτικό πρόγραμμα εισαγωγής διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού, καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης της προαναφερθείσας Πράξης .
2. Η Ομάδα Εργασίας αποτελείται από τα ακόλουθα μέλη :

α) Καραμπίνης Αναστάσιος, κλάδου Π20‐Πληροφορικής, αποσπασμένος εκπαιδευτικός στην Κ.Υ. του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ, του Θωμά με Α.Δ.Τ. Σ692422
β) Περήφανος Εμμανουήλ, κλάδου Π04‐Χημικός, αποσπασμένος εκπαιδευτικός στην Κ.Υ. του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ., του Ευαγγέλλου με Α.Δ.Τ. Κ318188
γ) Καραϊσκος Νικόλαος, κλάδου Π70‐Δάσκαλος, αποσπασμένος εκπαιδευτικός στην Κ.Υ. του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ., του Γεωργίου με Α.Δ.Τ. ΑΒ050540
Ως Υπεύθυνος της Ομάδας Εργασίας ορίζεται ο κ. Καραμπίνης Αναστάσιος.

3. Οι αρμοδιότητες και τα παραδοτέα της Ομάδας Εργασίας Κεντρικού σημείου παροχής απομακρυσμένης πληροφόρησης και υποστήριξης προς τις ενδιαφερόμενες Σχολικές Μονάδες (Help Desk) προσδιορίζονται ως

Εργασίες

* Δημιουργία εσωτερικής web εφαρμογής e‐ticketing που καταγράφει τις κλήσεις των σχολείων της πρόσκλησης 78 καταγράφοντας προβλήματα, συχνές ερωτήσεις κλπ.
* Καταγραφή και παρακολούθηση, μέσω της εφαρμογής e‐ticketing, όλων των ερωτήσεων που υποβάλλουν οι Σχολικές Μονάδες και οι Σχολικές Επιτροπές.
* Δημιουργία αναφορών (reports) σχετικά με την κατάσταση (status) της υλοποίησης της Πράξης (τυχόν προβλήματα, πορεία υλοποίησης κ.τ.λ).
* Υποστήριξη με σύγχρονα (τηλεφωνικό) και ασύγχρονα (ηλεκτρονικό ταχυδρομείο) μέσα των Σχολικών Μονάδων και των Σχολικών Επιτροπών.
Παραδοτέα
* Αναφορές των εργασιών της Ομάδας HelpDesk ανά Σχολική Επιτροπή/Σχολική Μονάδα: καταγραφή των ερωτημάτων και των κλήσεων των Σχολικών Επιτροπών/Σχολικών Μονάδων μέσω της εφαρμογής eticketing.

4. Η Ομάδα λειτουργεί καθ’όλη τη διάρκεια υλοποίησης της Πράξης.
5. Η Ομάδα λειτουργεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις περί συλλογικών οργάνων.
6. Η Ομάδα Εργασίας ορίζεται αμειβόμενη.
Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στο ΦΕΚ.

ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ
ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΥΛΑΪΔΗΣ